Marka Mimarı Ömer Şengüler’den Pazarlama Tavsiyeleri

Marka Mimarı Ömer Şengüler’den Pazarlama Tavsiyeleri

Ömer Şengüler: Dolar kazanırken hamal olma

 

“Marka Ol Emi” kitabının yazarı ve marka mimarı Ömer Şengüler ile Youtube kanalımızda keyifli bir sohbet düzenledik. Ömer Şengüler ile *SPARK’ın birçok projede iş birliğine imza attığını hatırlatmak, belirtmek isteriz. Biz kendisinden çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz. Bu sohbet sayesinde, öğrendiklerimizden sizlerin de faydalanmanızı arzuluyoruz.

Sohbet içerisinde hem pazarlama hem de markalaşma ile ilgili verdiği değerli bilgileri ilk blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

 

Ömer Şengüler Kimdir?

Kendisini  girişimci olarak tanıtan Ömer Şengüler, kariyerine reklam ajansını kurarak, ajansta büyük ve köklü kurumsal firmalar ile çalışarak başlamış. Ayrıca kendisi mobil reklamcılığı ise Türkiye’ye getiren ilk kişidir. Daha sonra ajansını, talip olan yatırımcıya devredip hayatına yurt dışında devam etmiştir. ABD’de yaşadıktan ve çeşitli eğitimler aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek gıda sektöründe bir girişim yapmış, bu girişimi de Kazakistan’lı bir yatırımcıya devretmiştir. Şu anda ise firmalara pazarlama ve marka danışmanlığı vermekte, kariyerine marka mimarı olarak devam etmektedir.

“Marka Ol E Mi?” kitabını yazmaya karar verdiğinde amacının  hem bilgi vermek hem de okuyucuyu sıkmamak olduğunu belirten Ömer Bey, kişilerin pazarlamaya farklı bir açıdan bakmalarını sağlamak için kitabını yazmaya hazırlanırken, yaratıcı yazarlık eğitimini almayı da ihmal etmemiş. “Marka Ol E Mi?” pazarlama ve markalaşma ile ilgili temel bilgiler içeren, yeni girişimciler ve öğrenciler için bir başucu kitabı olacak nitelikte.

Ömer Bey söyleşimizde bir de bize yeni kitabının müjdesini verdi. Yeni yazdığı kitabında ise kriz ortamında markama zarar vermemek için neler yapmalıyım, pandemi, enflasyon gibi durumlarda markalar nasıl davranmalı, nelere dikkat etmeli gibi konulara odaklanacak.

 

Türkiye’deki Markalar Markalaşma Yolunda Nerede Hata Yapıyor?

Ülkemizdeki markaların en büyük hatalarından birinin sadece satışa odaklamak olduğunu söyleyen Şengüler, “Satış güzel şey ve para getirir. Fakat pazarlama stratejisini geliştiren zengin olur, marka yaratan ise varlıklı olur” diyerek marka değerini hep bir seviye üste götürmenin amaç olduğu şirketlerin başarısının garanti olduğunu belirtiyor. Satış yaparken marka değerinin mutlaka göz önünde bulundurulmasını da ekliyor.

Türkiye’de strateji uygulanmadığını belirten Ömer Şengüler, kısa dönemli plan yapıldığını ve bu durumun markalaşmaya bir fayda sağlamadığını söylüyor.

 

Ömer Şengüler’den Şirketlere Tavsiyeler

1-Türkiye’deki şirketler pazarlamayı önemsemelidir. Pazarlama matematiktir. Pazarlama satış değildir. Pazarlama rakamla konuşur.

2-Türkiye’de iş yapıyorsanız mutlaka finansal olarak hesaplarınızı iyi yapmalısınız.

3-Marka ile ilgili hedef koymalısınız. Markanın 5 sene sonra nereye ulaşmak istediğinin hedefi mutlaka belirlenmiş olmalı. Önemli olan, marka değerini şirket değerinin üzerine çıkarmaktır.

 

Danışmanlık Nasıl Olmalı?

Uzun süre yurt dışında yaşama tecrübesine sahip Ömer Şengüler, ülkemizde çok da önemsenmeyen danışmanlık mesleğinin, gelişmiş ülkelerde geliri yüksek ve çok üst seviyede görülen bir iş kolu olduğunun üzerinde önemle duruyor.

Akıl satan herkesin danışman olduğunu ve en önemlisi verilen aklın çok kıymetli olduğunu belirtiyor.

Ömer Bey’in danışmanlara önerileri ise, karşı tarafı iyi dinlemeleri ve bilmediği konular için destek almaları. Ayrıca danışmanların mutlaka sade bir dille konuşmasını ve anlaşılır olmasını tavsiye ediyor.

Şengüler, söyleşi sonunda ise işin özünün markanın kendisine sorduğu 3 soru olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Marka sahibi önce “Neden?” sorusuna, ardından “Nasıl?” sorusına ve en son “Ne?” sorusuna cevap vermelidir. Öncelikle farklılaştığı konuyu anlatıp sonra bunları nasıl yaptığını belirtmelidir,” diyor.

Markaların ancak bu yolu izlerlerse kendilerini en doğru şekilde anlatabileceğini sözlerine ekleyen Şengüler ile sohbetimize son veriyoruz.

Çok severek takip ettiğimiz marka mimarı Ömer Şengüler’e bize zaman ayırıp, faydalı bilgilerle dolu bu söyleşiyi yaptığı için çok teşekkür ediyoruz. Severek okuduğunuzu umuyoruz 🙂

 

 

 

No Comments
Post a Comment